Podnikanie popri škole? Nielen zábava, hlavne zodpovednosť!

Autor: Richard Ballek | 21.3.2011 o 19:38 | (upravené 21.3.2011 o 23:28) Karma článku: 7,47 | Prečítané:  1867x

,,Čomu sa chceš venovať po skončení štúdia?", opýtal sa ma v auguste 2009 Jason, môj maltský známy, narodený v Hong Kongu. ,,Chcem vybudovať vlastnú spoločnosť!", vyhŕkol som už štandardnú odpoveď. ,,Nemusí byť veľká. Chcem len cítiť, že tvorím novú inštitúciu vlastným spôsobom, že realizujem svoju predstavu o poskytovaných službách a produktoch."Jasonova reakcia bola jedným z tých faktorov, ktoré stáli za mojím konečným rozhodnutím neváhať a pustiť sa do svojho prvého biznisu: ,,Prečo o tom len hovoríš? Nikto to neurobí za teba! Proste začni! Hneď!" Obaja sme už mali v sebe niekoľko pív, ale v tom momente som vytriezvel. Preto som objednal ďalšie a v duchu si povedal: ,,Nejdem čakať  až dokončím školu. Začnem hneď, ako sa vrátim domov!"

Z Malty, kde som pracoval ako animátor voľného času v aquaparku, som musel odísť o niekoľko dní skôr. Nechcelo sa mi odtiaľ! Nemohol som len tak opustiť raj na Zemi, ale nutkanie splniť si svoje povinnosti bolo väčšie.  Čakala ma totiž skúška z matematickej analýzy!

10 dní nič iné len tvrdé učenie - úplne jednoduchý život - jedlo, spánok, matematika. Snažil som mať v hlave len funkcie, derivácie a integrály. Ak som chcel skúšku zložiť, musel som zabudnúť na slnko, more, palmy! Ale viac ako maltský život sa mi tisol do hlavy môj sľub sebe samému! Aký bude mať moja firma názov? Čím sa bude zaoberať? A hlavne akú pridanú hodnotu poskytne svojim zákazníkom? Všetky tieto otázky som chcel riešiť až po zvládnutí skúšky. Samozrejme, skôr ako som prešiel všetky matematické dôkazy, predstavy o mojej budúcej spoločnosti dostávali jasnejšie črty!

Skúšku som dal! Krásna troječka! Môj prvý a posledný termín dopadol podľa očakávaní. Rodina bola na mňa pyšná, ale to ešte nevedeli, že sa začínam okrem škole venovať aj niečomu inému...

RILIFE! Tak sa bude volať moja organizácia, rozhodol som sa, kým som čmáral na papier rôzne kombinácie slov. Môj myšlienkový pochod, ktorý tomu predchádzal bol nasledujúci: Kým začnem podnikať, musím si ujasniť, prečo sa do toho púšťam. Najrozhodujúcejší motív môžem stotožniť s výrokom Zarathustry z diela Tak vravel Zarathustra od Friedricha Nitzscheho : ,,Kto je slaboch, chce život zadarmo. Ale my ostatní, ktorým život sa dal, my stále uvažujeme, čo najlepšie mu dať na výmenu." 1 Jednoducho povedané, ženie ma k tomu pud, ktorý stojí na vrchole Maslowovej pyramídy ľudských potrieb2 - sebarealizácia. Preto to pre mňa nebude chvíľková záležitosť, ale celoživotná cesta. Celý svoj život chcem dotvárať tento svet, podporovať ľudskosť, slobodu a kvalitu života. RILIFE teda reprezentuje dve cesty:

  1. moja celoživotná cesta budovania novej organizácie - Richard´s LIFE,
  2. a hodnota, ktorú chcem poskytovať svojim zákazníkom: Rich & Independent LIFE a Romantic & Ideal LIFE!

Viem, znie to až príliš idealisticky, možno naivne! Ale ako som písal v článku 42,195 km - najkrajší deň v mojom živote...3 som idealista a moje ideály mi pomáhajú pri dotváraní krajšej reality! Nechajte ma žiť si svoj sen!

Motiváciu, naberanie odvahy a čítanie inšpirujúcich kníh o biznise som mal za sebou. Toto všetko je len jedna strana mince. Druhá, dôležitejšia strana je prax. Byrokracia a behanie po štátnych inštitúciách - živnostenský úrad, úrad sociálneho zabezpečenia, finančný úrad atd. - patrí neodmysliteľne k tomu. Úradníci vedia ako podkopávať nadšenie. Dali mi realistickejší pohľad na rozbiehanie biznisu. Považujem to za skvelú facku k uvedomeniu si, že nejde len o hranie sa na piesočku, ale o zodpovedný vzťah k štátu a k spoločnosti!

Staré klišé, že začiatky sú ťažké, je veľká pravda. Samému sa ťažko niečo rozbieha. Preto som oslovil kamaráta a spolužiaka Romana s návrhom na spoluprácu. Stali sme sa partnermi a vydali sa na cestu dobrodružného života...

Každé dobrodružstvo nesie v sebe riziko. Naše finančné riziko napriek tomu nebolo veľké. Začínali sme s pár tisícami. Ako prvé sme rozbiehali tanečnú školu. Ja sám som učil tancovať break dance deti do pätnásť rokov. Bol som rád, že sme vytvorili študentom príležitosť tancovať priamo v budove svojej fakulty a na svojom internáte. Takisto lektori - študenti si mohli zlepšovať u nás svoje tanečné schopnosti a získavať ďalšie zručnosti. Bez ich ochoty podieľať sa na rozbiehaní nového projektu by to nebolo možné, čím im chcem aj touto cestou vyjadriť veľkú vďaku.

Zistil som, že počiatočný úspech je silným motorom biznisu. Dodá človeku chuť k ešte väčšej angažovanosti v podnikaní. Preto sme neostali len pri tanečnej škole. Moja vášeň pre animáciu a bavenie ľudí, ktorú u mňa podporil brat Miloš, bola predpokladom ďalšieho rozvoju Rilife. V Českej republike sa animáciou voľného času nikto nezaoberal, preto sme tú čiernu dieru museli vyplniť:-)

Moje skúsenosti v Rilife mi pomáhajú dávať zákazníkom a partnerom ešte viac. Naučil som sa niekoľko zásadných vecí dôležitých pre správne fungovanie firmy (myslím, že to platí pre akúkoľvek firmu):

  • Čo je dohodnuté v podpísanej zmluve, je sväté!!! Učia nás to dokonca aj v škole, ale až v praxi som k dohodám získal hlbokú úctu. Na celom svete je uznávané, že pre správne fungovanie spoločnosti musí byť dôvera k podpisu na zmluve. Nežijeme v džungli, preto si nemôžeme len tak rušiť svoje záväzky podľa svojej nálady, počasia a iných okolností!
  • ,,To najdôležitejšie, čo v biznise máš, je dobré meno." 4, je známa poučka a povedal to aj Sir Frank Lampl v októbri 2009 na konferencii Forum2000 (jeho reč na mňa veľmi zapôsobila, preto pripájam pod článkom link na túto konferenciu). Som presvedčený, že cesta ku ,,good name" vedie cez snahu maximálne uspokojiť svojich klientov. Čítal som už veľa názorov na biznis. Myslím, že k tým správnym a pravdivým môžem zaradiť tento: Človek, ktorý sa raz rozhodne podnikať, musí byť pripravený, že sa stáva nielen svojim pánom, ale aj sluhom svojich zákazníkov. Jedine vtedy má podnikanie zmysel a jedine vtedy môže byť podnikateľ za svoje úsilie odmenený.
  • Bojovanie na viacerých frontoch k víťazstvu nevedie!!! Túto veľkú pravdu poznáme asi vo všetkých odvetviach ľudskej činnosti. Problémy, ktoré sme doteraz v Rilife mali, vyplývali buď z nedostatku času alebo z nedostatku ľudí. Jednoducho, keď nemáme reklamu na tanečné kurzy a animáciu, nemáme ani tanečníkov ani animátorov. Po týchto skúsenostiach sme sa rozhodli, že buď sa budeme venovať každej činnosti naplno, alebo ju pustíme k vode. Iná možnosť neexistuje!
  • Humor, radosť, zábava spojená s pokorou, zodpovednosťou a fair play. Tento model mi funguje a verím, že bude fungovať aj naďalej. Nehráme sa v Rilife na ťažkých biznismenov. Len chceme nájsť životné naplnenie v biznise, teda v službe ľuďom prostredníctvom trhu.

Toto je len zopár myšlienok, ktoré som sa naučil v Rilife. Podľa mňa ide o kvalitné vyváženie teórie, ktorú ma učia na univerzite. Na druhej strane kritika je tu na mieste - je to boj na dvoch odlišných frontoch (škola vs. podnikanie). Preto si uvedomujem, že disciplína a zodpovednosť musí predchádzať zábave študentských rokov. A navyše k tomu patrí nedostatok spánku, množstvo telefonátov a emailov, slabá príprava na skúšky, zanedbávanie blízkych a iné negatíva. Aj cez to všetko zaspávam spokojný a naplnený. Naplnený láskou k životu, k rodine, k milovanej žene a hlavne k práci, ktorá má zmysel.

Na záver by som chcel podporiť všetkých mladých ľudí, ktorí chcú podnikať, ale váhajú podstúpiť riziko s tým spojené. Nie som v pozícii, že by som mohol rozdávať silné rady, preto to nechám na muža, ktorý mal vplyv na životy miliónov ľudí, ak nie na celý svet. Výrok 26. prezidenta USA Theodora Roosevelta mi vždy dodá silu: ,,Je oveľa lepšie odvážiť sa na ohromné veci a nádherne triumfovať, hoci s pestrou minulosťou neúspechov, než sa priradiť k tým úbohým dušiam, ktoré nezažívajú ani veľa radosti, ani veľa utrpenia, pretože žijú v pološere, ktoré nepozná ani víťazstvo, ani porážku."

 


  1. NIETZSCHE, F. 2009: Tak pravil Zarathustra, Praha: nakladatelství  XYZ, s.r.o., ISBN 978-80-7388-147-4
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Maslow%27s_hierarchy_of_needs
  3. http://ballek.blog.sme.sk/c/254630/42195-km-najkrajsi-den-v-mojom-zivote.html
  4. http://www.forum2000.cz/en/projects/forum-2000-conferences/2009/video-recordings/detail/laterna-magika---shifting-values-in-capitalism-2/
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?