Kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť!

Autor: Richard Ballek | 14.1.2011 o 18:55 | (upravené 15.1.2011 o 12:17) Karma článku: 8,88 | Prečítané:  3517x

Život je o prioritách! Jednou s najdôležitejších priorít je výber ľudí, s ktorými chcem tráviť svoj život...

Z histórie máme k dispozícii nespočetné množstvo rád a odporúčaní ako sa zachovať v konkrétnej situácii. Či už sú to príbehy v bibliografiách slávnych a menej slávnych osobností, rady od rodičov a blízkych alebo poučenia od ľudí v našom okolí. Vo väčšine prípadov takýmto radám neprikladáme dôležitosť až kým sa sami nepopálime. Pred pár týždňami som sa takto popálil na vlastnej koži. A to práve v tej najmenej vhodnej situácii...

Moja agentúra dostala zákazku na zorganizovanie večierku pre jednu väčšiu českú spoločnosť. Medzi všetkými ľuďmi, ktorí sa podieľali na organizácii tejto akcie, bol aj môj známy zo školy. Perfektne sa hodil na danú pozíciu, pretože mal všetky požadované kvality. Dal som mu dokonca prednosť pred už overenými spolupracovníkmi, lebo ich prevyšoval v daných schopnostiach. Nakoniec z jeho predností nebolo nič! Skôr než mohol čokoľvek ukázať, pohádal sa takmer s každým jedným z tímu. Bol vulgárny, agresívny a nechcel spolupracovať. Nielenže urobil hanbu sebe a celému tímu, ale jeho správanie sa odrazilo aj na finančnom ohodnotení celej akcie. V tejto situácii síce zohral veľkú úlohu alkohol, no uvedomil som si pár vecí...

  • Ľudia sú najväčším aktívom firmy. Túto vetu som počul miliónkrát, ale až na vlastnej koži som ju musel pochopiť. Niekde som čítal výrok, že podnikateľ by sa seba nemal pýtať, akú najlacnejšiu pracovnú silu môže získať, ale akú najvyššiu sumu si môže dovoliť na toho najkvalitnejšieho odborníka. Najlepšie to vystihuje bonmot Johna C. Maxwella:  ,,Najdrahší nie sú tí, ktorí majú najvyšší plat. Najdrahší sú neproduktívni ľudia."
  • Alkohol je výborný sluha, ale zlý pán. Na spoločenských akciách, ktoré sme organizovali som nezakazoval spolupracovníkom vypiť alkohol. Nenapadlo mi, že niekto môže byť tak nezodpovedný a  v práci sa dokáže ,,nadrbať jak delostrelec." Tu platí pravidlo: podáš prst a zoberú ti celú ruku. Preto v práci už nikdy nedovolím pitie alkoholu, aj keby to bola pozícia animátora na kultúrnej akcii, kde by náplňou bolo zahrať scénku opitého človeka.
  • Spoločenské vlastnosti človeka sú rovnako dôležité ako odborné znalosti. Som absolútne presvedčený, že zamestnancovi rovnako ako zamestnávateľovi nestačia len znalosti a vedomosti získané v škole. Zdravý sedliacky rozum, zodpovednosť a ľudskosť sú vlastnosti, ktoré sú rovnako potrebné v akejkoľvek práci. Preto viem, že pri výbere spolupracovníkov či zamestnancov sa nebudem riadiť  len neosobnými metódami Human Resource Managementu. Veľký dôraz budem klásť na hlboké rozhovory, spoločné skúsenosti, pracovitosť, motiváciu a schopnosť alebo skôr odvahu vyjadriť svoj vlastný názor.
  • Podpora a ochota lojálnych spolupracovníkov je na nezaplatenie. Za tú chvíľu čo podnikám, som spoznal a začal spolupracovať s ľuďmi, ktorých nechcem nikdy stratiť. Naši taneční lektori nie sú len zamestnanci, v prvom rade sú skvelí priatelia. Preto sa o svoj kolektív spolupracovníkov chcem starať najlepšie ako dokážem.

Vo svojom živote som ukončil pár neproduktívnych priateľstiev, pretože som nedokázal zdieľať ich hodnoty. Pochopil som, že ak si nevytvorím názor sám, vnútia mi ho iní. Určite si nechám poradiť, ale v konečnom dôsledku sa spolieham na svoj inštinkt. A keď stretnem ľudí s rovnakým cítením, nie je nič obohacujúcejšie ako pracovať spolu na dobrej veci. O to sa v Rilife snažíme!

Ako vlastne zistiť, či som našiel toho pravého človeka? Je jedno či hľadám zamestnanca, kolegu, priateľa, partnera alebo veľkú lásku. Zo svojich skúseností viem, že riešiť dôvody za a proti, analyzovať a testovať nie je tá správna cesta. Rozum mi povie: ,,Áno zamestnaj ho, má najlepšie kvality." No ak na základe svojho inštinktu cítim, že je to človek povýšenecký, nezodpovedný a nedôveryhodný, neriešim ho.

Zakladateľ spoločnosti Virgin (,,the most diversificated brand in the World") Richard Branson povedal výrok, s ktorým absolútne súhlasím: ,,Tri mesiace vo vlastnom biznise ťa naučia viac ako tri roky v škole biznisu." Čo som sa teda ja naučil pri výbere svojich kolegov a spolupracovníkov vo vlastnom ,,biznise" a budem to využívať aj v iných oblastiach svojho života? Intuícia je viac ako analýza rozumu! Praktické využitie tejto myšlienky v osobných vzťahoch som už tiež našiel: Rozum mi hovorí, že je výhodnejšie a oslobodzujúcejšie žiť ,,single"...ale kašľať na rozum, ja tú Ženu milujem!!!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

ŠPORT

Rybáriková: Keby mi to niekto povedal, pošlem ho na liečenie

Slovenská tenistka postúpila už do osemfinále Australian Open.

KOMENTÁRE

Stavebné sporenie sa môže zapojiť do kampane „me too“

Nájsť čosi zneužívanejšie vo svete než tento produkt na Slovensku nenájdete.


Už ste čítali?